November 2021 is de Maand van de 1000 Voorbeelden. Dertig dagen lang activiteiten rondom de banenafspraak. Met Martine Schuijer, directeur van de Stichting Nederland Onderneemt Maatschappelijk! en projectleider ‘Op naar de 100.000 & Op naar de 25.000 banen’, bekijken we wat de eerste week van de Maand van de 1000 Voorbeelden gaat brengen.

Hee, even vooraf: geen dag, geen week, maar een Maand van de 1000 Voorbeelden, waarom?
“We organiseren voor de vijfde keer een evenement van de 1000 Voorbeelden. Het evenement is uitgegroeid van een gelegenheid om inclusieve werkgevers te bedanken tot serie van activiteiten. Die zijn in drie categorieën te verdelen: het bedanken van inclusieve werkgevers, dat hoort er nog steeds bij, maar ook het bij elkaar brengen van werkzoekenden en werkgevers en het organiseren van kennis- en inspiratiebijeenkomsten rond inclusie op de arbeidsmarkt.

Daarbij willen we blijven verrassen en uitdagen. Er lag ook een concrete vraag van onze partners om de activiteiten over meerdere momenten te kunnen spreiden. Daar gaan wij natuurlijk graag op in, want ik kan niet genoeg benadrukken dat de 1000 Voorbeelden geen feestje van de projecten is, maar een evenement dat we samen met talloze partners als WSP’s, vlootpartners en regionale werkgeversverenigingen organiseren”

Wat mogen we deze week verwachten?
“Een vol programma! Eerst natuurlijk de aftrap in Lelystad met de presentatie van een oproep die we samen met Cedris, de koepel van Sociale Werkbedrijven, en onze vrienden van De Normaalste Zaak, aan het nieuwe kabinet doen om meer te investeren in inclusie.”

Oh, interessant. Wat staat er precies in die oproep?
“Ja, daarover straks. Eerst nog even de andere dingen deze week. Want ik wordt wel enthousiast van het lijstje. In Lelystad is er dan ’s middags een banenmarkt. WSP Baanbrekend Drechtsteden reikt deze week de Social Impact Awards uit en ook Rijnvicus uit Alphen aan de Rijn heeft een prijs te verdelen, de Hartstikke Sociaal Bokaal.

En verder gaat in Deventer de rode loper uit voor sociaal ondernemen, organiseert Samen voor een Baan netwerk bijeenkomsten en zijn er in veel regio’s evenementen die wekelijks georganiseerd gaan worden, dus die gaan natuurlijk van start. Tsja, en vrijdag is de eerste ontmoeting tussen inclusieve werkgevers en Kamerleden, die organiseren we trouwens ook samen met De Normaalste Zaak.”

Ok, dan zijn we toch weer bij de politiek, dus vertel eens over die oproep?
“Kijk om je heen. De krapte op de arbeidsmarkt is enorm. Tegelijkertijd zit een groep mensen met een beperking nog aan de kant. Daar vragen wij aandacht voor omdat we veel meer mensen aan het werk kunnen helpen met een betere dienstverlening voor zowel werkgevers als werkzoekenden. Wij roepen het nieuwe kabinet op om daarin te investeren.”

Dat past ook goed bij het motto van deze Maand van de 1000 Voorbeelden, lijkt me?
“Ja, absoluut. Banenafspraak halverwege, en nu verder! We werden vorige week verrast met mooie cijfers over het tweede kwartaal van dit jaar. 5000 banen erbij en in totaal 66.000 nieuwe banen voor mensen uit de doelgroep banenafspraak. Maar we willen naar de 125.000 banen. Dat blijft het doel.

De komende maand onderzoeken we in podcasts en interviews hoe we het succes van de Banenafspraak kunnen doorzetten. En we hopen op talloze mooie, inspirerende ontmoetingen tussen werkgevers en werkzoekenden en tussen inclusieve werkgevers en werkgevers die dat nog worden. Want daar is het 1000 Voorbeelden evenement uiteindelijk voor bedoeld.”

Heb je er zin in?
“Dit is wel heel erg naar de bekende weg vragen.”